VOLEYBOLDAN İLK PARA KAZANMAYA BAŞLAMAM

1984 senesi hayatımda önemli değişikliklerin olduğu bir yıldır. 1980'li yılların başından itibaren Altınyurt'un yarattığı bu genç takıma birçok kulüpten transfer teklifleri gelmeye başlamıştı. Oyuncuların bir bölümü yapılan tekliflere sıcak bakmasalar da konuşulan rakamlar gün geçtikçe artmış ve hayır denemeyecek boyutlara gelmişti. Aramızdan bazıları transfer yapmak zorunda kalıyor ve takımın dengesi her yıl bozuluyordu. Yönetim kurulu bu durum karşısında çareler aramaya başlamıştı. En azından yetiştirilen oyuncuların başka kulüplere transferini engelleyecek bir mali yapı oluşturmak gerekiyordu. Sponsor arayışları birkaç yıl sürdü. Sonunda Genel Sigorta ile yapılan bir antlaşma sonucunda 1984 senesinde maçlara Genel Sigorta Altınyurt adı altında çıkılması kesinleşti.
1984 yılının Nisan ayında askere gittim. Sekiz aylık askerliğim Kasım sonunda bitecek ve ligde yedi sekiz maç eksikle oynayabilecektim. İlk maçlarımı Silahlı Kuvvetler forması altında oynadım. Bu arada Genel Sigorta Altınyurt oynadığı tüm maçları kaybediyor, sponsor firmanın yöneticileri de bundan endişe duyuyorlardı. Kulüp başkanı Tuna Baltacıoğlu "Merak etmeyin, Kenan gelince işler düzelir," dese de Genel Sigorta'lı yöneticiler için bu inanılması zor bir durumdu. Bu hikâyenin sonunu Tuna Baltacıoğlu'nun yazısında okursunuz.
Askerliğimi denizci olarak yaptım. Kırk beş günlük eğitimimi İzmir Poligon'da yaptıktan sonra Denizgücü takımında oynayabilmem için Heybeliada Harp Okulu'nda bağlı bulunan Atak gemisine gönderildim. O zaman binbaşım olan eski milli voleybolcu Galip Göksel'in benim voleyboldan uzak kalmamam için yaptıklarını unutamam. Denizgücü takımı Harp Okulu öğrencilerinden kurulu olduğundan ancak ders zamanları dışında idman yapabiliyordu. Bu antrenman bana az geldiği için Galip Binbaşı beni geri kalan zamanlarda da kulüp antremanlarına gönderiyordu. Hem milli takımla, hem de kulüp takımıyla antreman yapabildiğim için bu dönemde form düşüklüğü yaşamadım.
1984 yılının Aralık ayında ilk defa profesyonel olarak voleybol oynamaya başladım. İlk maaşım yüz bin liraydı.
1984 Ekim ayının 19'unda oğlum Arda'nın annesi Nurdan Karakuş ile evlendim.

1984-85 sezonu Genel Sigorta Altınyurt birleşmesi için bir deneyim olmuştu. Artık bir atak yapılmalı ve daha üst derecelere oynayabilecek bir takım oluşturulmalıydı. Bunun için de flaş transferler yerine Altınyurt'tan yetişip mali olanaksızlıklar nedeniyle başka kulüplere gitmiş olanlar, ya da Altınyurt oyun tarzına uyabilecek oyuncular ile yeni bir takım yaratmak gerekiyordu. Bunlardan en önemlisi de beş senedir İtalya'da top oynamakta olan Dünya Baltacıoğlu idi. Kendisi Türkiye'ye dönmek istiyordu, Altınyurt'tan yetişmişti ve uyguladığımız oyun tarzını en iyi oynayan bir smaçördü. Ayrıca onun Türkiye'ye dönmesi milli takım için de iyi olacaktı. O sene yapılan bu transfer ile takım iyice güçlendi, genç takımdan yetişen Turan Köy, Serkan Sözer, İlhan Karakuş, Önder Çiner gibi gençlerin de katkısıyla iyi sonuçlar alınmaya başlandı. 1986-1987 sezonunda Genel Sigorta Altınyurt ligi dördüncü bitirerek Avrupa Kupalarına katılma hakkını elde etti.
Bu sene milli takımda Balkan Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası elemeleri dışında Suudi Arabistan takımıyla özel maçlar yaptık. Suudi Arabistan seyahati aşırı sıcak ve Kabe ziyaretimiz sırasında yaşadıklarımızla anılarım arasında ayrı bir yer oluşturur. Dünya ile kulübe bir voleybol filesi almak için yaklaşık bir km'lik bir mesafeyi yürürken yaşadıklarımızı unutamam. Geçe saat dokuz civarında gündüzün etkisiyle ısınan binaların sıcaklığı ve havanın boğucu ısısı bu kısa yürüyüşümüzü cehenneme çevirmişti.

İlk Bahar Kupası'na Avusturya'da 1986 yılında katıldım. Milli takımlardaki ilk başarılı sonucu da bu turnuvada kazandım. Hem takımımız final oynamış ve turnuvayı ikinci bitirmişti, hem de ben turnuvanın en iyi pasörü seçilmiştim. Daha sonraki yıllarda üç uluslararası turnuvada daha en iyi pasör seçildim. Ancak beni en çok heyecanlandıran bu turnuvadaki ilk seçilişimdi.

1986-1987 sezonu Genel Sigorta Altınyurt için önemli bir yıldı. Takım hem Avrupa kupalarında oynayacaktı, hem de bir yıl önce elde ettiği dereceyi tekrarlamak zorundaydı. Yapılan akılcı transferler ile ligde istenen derecenin altına düşülmedi, ancak Avrupa Kupalarında deneyimsiz oluşumuz sebebiyle başarı sağlayamadık ve ilk turda elendik. Bu sezon sonunda da dördüncü olarak Avrupa Kupalarına tekrar katılma hakkını elde ettik.

Akdeniz Oyunları'ndaki ilk başarılı sonucu 1987 yılında Suriye'de kazandık. İspanya ile final oynadık. 3-0 kaybettik ve turnuvayı ikinci olarak tamamladık. Akdeniz Oyunları'nda daha sonraki yıllarda 1993'de Fransa'da üçüncü ve 1997'de İtalya'da ikinci olduk.
1987-1988 sezonunda Genel Sigorta Altynyurt bir önceki yıl kazandığı başarıyı tekrarlayamamıştı. Ligi altıncı sırada bitirdik. Avrupa Kupalarında ise bir tur geçmemize rağmen ikinci turda İtalya'nın güçlü takımı Kutiba Falkonara'ya elendik.