BEACH VOLLEY

1989 yılının yaz aylarında Dünya Baltacıoğlu ve Metin Görgün ile birlikte İtalya'da üçlü bir beach volley turnuvasına davet edildik. Dünya'nın İtalya'da oynadığı yıllardaki arkadaşlarından biri davet etmişti bizi. Daha önceki yıllarda Altınyurt'tan arkadaşımız olan Canip'in tatil köyünde, kendi aramızda turnuvalar yapmıştık. Ancak ilk defa bu tür ciddi bir organizasyona katılıyorduk. Acemi olmamıza rağmen turnuvaya kolay uyum sağladık. Sonuçta üçümüzün de salon voleybolundan uluslararası deneyimimiz vardı. Turnuvayı oynadığımız zorlu maçlardan sonra üçüncü tamamladık. Hatta İtalyanlar bizim ilk defa böyle bir organizasyona katıldığımıza inanamadılar.
Türkiye'ye döndükten sonra üç arkadaş Ahmet Gülüm'ün de olduğu bir arkadaş toplantımız sırasında bu turnuvayı konuştuk. Daha önceki yıllarda bir arkadaşımızın tatil köyünde oynadığımız küçük çaplı turnuvalardan da yola çıkarak bu işi Türkiye'de yapabileceğimizi düşündük. İlk yıllarda çok zorlandık. Çünkü kimse beach volley'in ne olduğunu bilmiyordu. Özellikle sponsorlara sunabileceğimiz bir geçmişimiz yoktu. Ancak zaman içinde yapılan turnuvaların başarısı gelişimi hızlandırdı. Yıllar içinde turnuva sayısı arttı ve beach volley yaz aylarının en önemli spor organizasyonu haline geldi.
Ben de ilk organizasyondan itibaren turnuvalara oyuncu olarak katıldım ve çeşitli başarılar elde ettim. Önceleri diğer voleybolcular beach volley'i salon voleybolu gibi oynamaya çalıştıklarından ben teknik özelliklerimle başarılı olabiliyordum. Özellikle Dünya ve Ediz ile oynadığım yıllarda başarılı oldum. Ancak diğer kapasitesi yüksek voleybolcuların da beach volley tekniğini öğrenmeleri ve benim onların fizik kapasitelerine ayak uyduramamam sebebiyle zamanla daha aşağı sıralara düştüm.
Çeşitli eşlerle birlikte oynadım. İlk birinciliği Dünya ile katıldığım Şile turnuvasında kazandım. Daha sonra 1994 yılında Ediz ile beş turnuvanın dördünde ikinciliği elde etmemize rağmen Türkiye Serisini birinci bitirdik. O sezon beach volley hayatımdaki en başarılı yıldı. Daha sonraki yıllarda kürsüye çıkamadım. Ancak bireysel sıralamalarda genelde ilk on oyuncu arasına girdim.