KENAN'IN BÜYÜKLÜĞÜNÜ KANITLAYAN GÜZEL BİR ÖRNEK,

Hiç kuşkusuz Kenan Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri. Onu yetiştiren Mehmet Bengü'nün bu işteki hakkını da teslim etmeliyiz.
Kenan'ın ustalığı ve büyüklüğü konusunda çok şey söylenebilir. Birçok övgü dolu söz sıralanabilir. Ama ben bunu yapmayacağım. Burada gerçek bir olayı anlatacağım ve onun büyüklüğünü kanıtlayan bundan güzel bir örnek olamayacağını söyleyeceğim. İşte olay şu: Yıl 1984. Altınyurt ile Genel Sigorta'nın işbirliğinin ilk yılı. Kenan takımın pasörü ama askerlik görevini yapmakta olduğu için takımdaki yerini alamıyor. Kenan'dan yoksun olarak oynayan Genel Sigorta Altınyurt ligin birinci devresinde hiç galibiyet yüzü görmüyor. Genel Sigorta yöneticileri şaşkın ve endişeli. Genel Müdür Muavini Murat Güvenel bana soruyor: "Ne olacak halimiz, küme mi düşeceğiz?" Ben de şu yanıtı veriyorum: "Kenan askerden dönsün bakın her şey nasıl değişecek." Kenan askerden dönüyor ve ikinci devre başlıyor. İlk maçlarımızı Ankara'da oynuyoruz. Petrolofisini 3-0, S.S.K.'yı 3-1 yeniyoruz. Ondan sonraki hafta ligde dördüncülük mücadelesi yapan Galatasaray'ı da 3-1 mağlup ediyoruz. Gazeteler bu üç maçta da Kenan'a 5 yıldız veriyorlar ve haftanın pasörü seçiyorlar. Dördüncü maçımızda da Silahlı Kuvvetler Gücü'nü 3-0 mağlup ediyoruz. Beşinci hafta ligin en kuvvetli ekiplerinden Sönmez Filament'le karşılaşıyoruz. Onlara da adeta kök söktürüyoruz ve maçı 3-2 veriyoruz. Böylece ligin ilk devresini sonuncu olarak bitiren takımımız grubunda beşinci oluyor.
Murat Güvenel bana şunları söylüyor: "Tuna bey, siz bana bekleyin Kenan askerden dönsün bakın her şey nasıl değişecek demiştiniz. Ben söylediklerinize pek inanmamıştım. Bir kişiyle her şey değişir mi, olsa olsa beni teselli için söylüyor demiştim. Ama sonradan anladım ki siz gerçeği söylüyormuşsunuz. Doğrusu inanılacak gibi bir olay değil."
Sanırım bir oyuncunun büyüklüğünü göstermek için anlattığım olaydan daha güzel bir örnek olamaz.

TUNA BALTACIOĞLU