Büyük Ustaya Selam,

Onu ilk izlediğimde, yıllar sonra bir gün hakkında bir yazı yazacağımı ve "BÜYÜK USTA" diye sıfatlandırıp önünde selam duracağımı bilemezdim.
Ülkemizin yetiştirdiği büyük voleybol virtüözü, yıllar önce isteyip de camianın baskısı ile ertelediği veda programını, "artık yeter" diyerek uygulamaya koydu. Ve yerini dolduracak birilerini yetiştirememiş olan bizlere, "bir yıl daha" deme fırsatını tanımadan, kararını ilan etti.
Kenan'ın sporcu yanını anlatmaya gerek yok, onu herkes biliyor zaten. Ben, başlangıçtan bu yana spor yaşantısının her safhasını izleme şansı yakalamış bir ağabeyi olarak, bugün veda mesajı olarak kabul edilebilecek kitapçığına yazı yazma görevi üstlenmiş olmanın mutluluğu ama zekâ dolu paslarını izlemekten mahrum kalacak olmanın üzüntüsünü birlikte yaşıyorum.
Rahmetli Ayhan ağabey (Demir), ondaki cevheri çok önceden keşfetmişti. Kenan'ı her gördüğünde yanına çağırır boyunun ne kadar uzadığını sorar ve kontrol ederdi. Kenan'ın onun (ve hepimizin) hayallerini süsleyen ve voleybolumuzu uzun yıllar hizmet edecek bir pasör olacağından emindi. Hepimiz onun uzun boylu bir pasör olmasını arzu ettiğimizden, tekniğinden çok fiziksel gelişimi ile ilgileniyorduk.
Sonuçta Kenan, beklentilerimizi boşa çıkarmadı. Uzun yıllar Türk Voleyboluna, oyun zekâsı ve üstün pas yeteneği ile büyük hizmetler verdi. (Hala veriyor ya!) Ona, oyun içerisinde gerek kendi arkadaşlarına gerek rakiplerine ve gerekse hakemlere karşı yaptığı hırçın davranışlarından dolayı, zaman zaman kızdık. Ama yaratıcılığına ve takımına katkısına hep hayranlık duyduk.
Geçen zaman içinde önce oynadığı kulüp takımlarının sonra da milli takımlarımızın Kaptanlığı görevlerini de üstlendi. Özellikle birlikte olduğumuz milli takım süreci içinde, dışarıda takım arkadaşları için iyi bir ağabey, antrenör ve yöneticisi için iyi bir yardımcı, saha içinde ise özellikle hakemlerle son derece zekice iyi ilişkiler kuran örnek bir kaptan oldu.
Defalarca, "Artık yeter bırakıyorum," demesine rağmen, "Bir sezon daha," diye yapılan baskılarla bugüne kadar geldik. Şimdi, yılların ağırttığı saçlarının yanı sıra sağlık sorunlarının da çıkması sonucu, "Bir daha," diyemedik.
Sevgili Kenan, Türk Voleyboluna yaptığın hizmetler ve bizlere yaşattığın güzellikler nedeniyle sana sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Senden son bir isteğim var. Bugüne kadar senle yetindik, yeni "senler" yetiştiremedik. Aktif sporculuk hayatına son verdiğin andan itibaren, bizlere senden de iyi pasörler yetiştirmeni, yetişmekte olan genç pasör adaylarına engin tecrübelerini aktarmanı rica ediyorum.
Her ne şekilde olursa olsun, seninle voleybolun içinde bir yerlerde buluşmak üzere, bundan sonraki yaşantında da sonsuz başarılar diliyorum, seni saygı ile selamlıyorum.

OKTAR TERTEMİZ