"Apolet"li kaptan;

Sevgili Kenan ile beraber çalışma şansını ilk kez A Milli Takımlarda yakaladım. Şans diyorum çünkü bir antrenörün en büyük yardımcısı bilindiği gibi takım kaptanıdır.
Kenan, gerçek bir kaptan olmasının yanı sıra, oyun karakteri ve yetenekleri ile voleybolcuların örnek alması gereken bir sporcu.
Kenan'ın insan ilişkilerindeki uyumu ve tüm sorunları çözebilme yeteneği gerçekten önemli boyutlardadır. Bengü, gelecekteki yıllarını eğer iyi değerlendirebilirse ve voleybola hizmetini sporculuğun dışındaki konularda da kullanırsa eminim ki Türk voleybolunda sadece sporcu olarak değil, aynı zamanda voleybol adamı olarak da yıllarca unutulmayacaktır.
Kenan Bengü ile unutulmaz anılarımızın başında, İtalya'daki Dünya Şampiyonası eleme grubu maçlarındaki gergin ve stresli ortamları yumuşatan "APOLET" esprisiydi:
Kenan'a tüm zamanların en iyi pasörlerinden biri olduğunu ama Dünya platformunda Türkiye'yi temsil etmenin önemini anlatmıştım ve eksik olan bu apoletin İtalya'da omuzlarına takılabileceğini söylemiş ve bunu da beklediğimi vurgulamıştım. Sanırım Kenan'a bu söylediklerim ekstra bir motivasyon etkisi yapmış olacak ki, kazanılan ve Dünya Şampiyonası'na katılma hakkını elde ettiğimiz o son maçın bitiş düdüğüyle sevince boğulan tüm oyuncuların arasında yanına yaklaşıp, "Başardık Kenan," dedim. Bana döndü göz göze geldik ve, "ŞİMDİ APOLETİ TAKTIK DEĞİL Mİ?" dedi ve sarılıp uzun süre bu başarıyı birlikte kutladık.
Ayrıca yine unutulmaması ve gerçekten değerinin bilinmesi açısından çok önemli olarak nitelediğim bir davranışını da tüm sporcuların ve voleybolcuların örnek alması gerekir düşüncesiyle yansıtmak istiyorum.
Dünya Şampiyonası hazırlık etapları döneminde yaşadığı talihsiz rahatsızlığa rağmen, özverisi ve gayreti beni çok etkiledi. Gerçek bir kaptanın nasıl olması gerektiğini de bu davranışıyla herkese gösterdi, ne yazık ki, o'na son milli maçında iyi bir sonuçla güle güle diyememenin üzüntüsünü ben ve tüm ekip arkadaşları her zaman yaşayacaktır.

IŞIK MENKÜER