Kıymetli Arkadaşım;

Hırsınla, azminle, çalışkanlığın ve mükemmel oyunculuk kariyerinle daha uzun yıllar milli takımımıza hizmet verebileceğine inandığım senin milli takımdan ayrılma kararın, beni yakın geçmişe doğru bir yolculuğa götürdü.
Zira bende, hakemlik kariyerimin bitmesine yıllar varken ve gerek yurt içinde, gerekse uluslararası platformda hakemliği bırakmamam konusunuda yoğun baskılar sürerken şu anda senin de sahip olduğuna inandığım duygularla yani; işi zamanında, en iyi iken ve zirvede noktalamanın doğru olacağı felsefesi ile kararımı vermiştim.
Voleybolda, yıldız sporcuların özellikle de pasör konumundaki takımın beyni diyebileceğimiz oyuncuların kolay yetişmediği günümüzde, senin yokluğun şüphesizki milli takımımız için çok büyük bir kayıp olacaktır.
Değerli Başkanımız Sayın Ahmet GÜLÜM'le birlikte bu konuda, Türk Voleybol tarihine altın harflerle yazılması gereken bir isim olacaktır Kenan BENGÜ ismi.
Geçmişte müşterek Voleybol yaşantımız içerisinde tatlı olduğu kadar birçok da acı anılarımız olmuştur seninle. Ama inanıyorum ki bunu her ikimizde hakem oyuncu ilişkisinin doğal bir sonucu olarak karşıladık.
Bir gerçeği söylemek gerekirse, senin oynadığın müsabakalara içimde hep biraz huzursuzluk ve heyecan yaşayarak çıkmışımdır. Bunun nedeni; senin üstün oyunculuk performansının yanı sıra ülkemizde maalesef çok az rastlanan aynı zamanda mükemmel kural bilgisine sahip bir oyuncu olduğunu bildiğim ve bunun sonucunda da hatasız bir yönetim gösterebilme stresine girdiğim içindir.
Tüm bunlara karşın ben seni; oyun esnasındaki o hırçın, isyankâr, (kendine göre haklı olduğuna inandığın zamanlardaki) ve hırslı mizacının yanı sıra oyun dışında son derece saygılı ve güleryüzlü bir insan olarak tanıdım.
Yurt dışında ülke bayrağımızı taşımanın ne kadar mutluluk ve gurur verici bir olay olduğunu yakınen bilen ve yaşayan bir kimse olarak, seninde şu andaki duygularını hissedebiliyorum. Ama inanıyorum ki sen tüm meziyetlerini gelecek nesillere taşıyacak bir çalışma ortamında milli takımlarımıza daha birçok Kenan BENGÜ'ler yetiştirme gayreti içinde olacaksın.
Bu duygular içerisinde seni milli takımımızdan uğurlarken, liglerimizde devam ettirdiğin oyunculuk kariyerinde başarılarının devamını diler ve genç Voleybolculara halen fırsat varken KENAN BENGÜ resitalini tamamen sona ermeden içlerine sindire sindire seyretmelerini öneririm.
Sevgilerimle,

AKIN İRA